Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Nedir?

Doğuştan veya sonradan teşhis konmuş bir hastalık, yaralanma, travma, yaşlılık gibi sebeplerin yanında sağlıklı kişilerinde başvurduğu bir tedavi programıdır. Bu programda, zayıflama gösteren kaslara daha fazla hareket açıları kazandırma amaçlanır. Eğer limitlenmiş bir fonksiyon varsa tedavi edilerek günlük yaşamda daha bağımsız hale getirilir ve kaliteli bir yaşam sağlanır. Şu da bilinmelidir ki; fizyoterapi ve rehabilitasyon programı tüm yaş gruplarını içeren elektroterapi ve egzersiz odaklı yapılan bir tedavidir.

Fizyoterapist Kimdir?

Fizik tedavi hekimi tarafından tanı konmuş bir rahatsızlığı, rehabilitasyon programı planlayıp uygulayarak kişinin eski veya daha iyi bir duruma dönmesini sağlayan ve sağlıklı kişilere özel egzersiz programı ile mevcut durumun geliştirilmesine yardımcı olan, hastalık ve sakatlıklarını önleyen sağlık ekibinin vazgeçilmez elemanıdır. Ayrıca fizyoterapistler her bireye göre farklılık gösterip, her bireye özgü bir tedavi programı uygular.

Fizik Tedavi Neden Gereklidir?

Genel olarak baktığımızda ağrıyı azaltmak, kasları gevşetmek, dolaşımı olumlu yönde etkilemek, enflamasyonu azaltmak, koordinasyonu sağlamak, hareket açısını arttırmak, kasları güçlendirmek, yaralanmaları azaltmak için fizik tedavinin hayatımızda bulunması gerekir. Bunların yanında egzersizin psikolojik etkileride oldukça fazladır;
- Önünüze yeni hedefler koyar, böylelikle amacınız doğrultusunda güçlenirsiniz.
- Gün içinde karşılaşılan olumlu ve olumsuz tüm durumlara rağmen ruh hali üzerinde pozitif etkisi olduğu bulunmuştur.
- Kişinin bilişsellik fonksiyonu üzerinde bir çok pozitif etkisi olduğu kanıtlanmıştır.
- Vücut imajınızın iyileşmesine katkıda bulunur böylelikle davranışlarınızda iyileşir.
- Grup egzersizleri yapmak sosyal iletişiminizi artırır.
- Kendiniz hakkında daha pozitif bir bakış açısına sahip olmanızı sağlar.
- Haftada 3-5 kez arasında egzersiz yapmak haftada 1 yapılan egzersize göre depresyonu daha çok azaltır.
- Anksiyete seviyenizi düşürürken, sizi sakinleştirir.

TOP